Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství.

Ceny zemědělské půdy na maximech

Ceny zemědělské půdy v posledních letech výrazně rostou. V loňském roce vzrostla průměrná tržní cena zemědělské půdy podle serveru Farmy.cz o téměř 16,5 procenta. Hektarový pozemek, který ještě před deseti lety stál něco přes 68 tisíc korun, bylo loni možné prodat v průměru za 162 565 korun.

Růst ceny se nezastavil ani v letošním roce. Tržní cena půdy se v srpnu 2016 pohybovala od 150 do 250 tisíc korun za hektar. Cenu ovlivňuje kvalita půdy, velikost pozemku, ale i jeho umístění. Ve velmi kvalitních lokalitách může cena překročit i 300 tisíc korun za hektar. Samozřejmě záleží také na poptávce v dané lokalitě.

Podvodníci se nevzdávají

V posledních třech letech se však začaly Českem výrazněji šířit dopisy s nabídkami na odkup zemědělské půdy právě spekulativními nezemědělskými investory. Zájemci o koupi půdy využívají neznalosti některých vlastníků, kteří tak často při prodeji přicházejí o statisíce i miliony korun.

Zájemce se často tváří jako zemědělec s velmi vstřícným vztahem k zemědělské půdě. „Podle dostupných údajů jsem zjistil, že cena Vašich zemědělských pozemků dle bonity půdy je přibližně 49 tisíc korun. Protože si zemědělské půdy vážím, dovoluji si Vás oslovit s nabídkou odkoupení všech Vašich pozemků za cenu 98 tisíc korun,“ uvádí dopis s nabídkou na odkup zaslaný našemu čtenáři.

Vzhledem k tomu, že zájemce nabízí údajně dvojnásobnou cenu, se může zdát, že jde o velice výhodnou nabídku. Opak je ale pravdou. Vzhledem ke svému umístění a velikosti by daný pozemek mohl být prodán minimálně za dvoj až trojnásobek ceny nabízené v dopise.

Při prodeji zemědělské půdy je důležité být velmi obezřetný (především u velmi výhodných nabídek) a neomezovat se pouze na jedinou nabídku. Získat z prodeje zemědělské půdy maximální možnou cenu je možné především v případě, že se o nabídce dozví větší množství potenciálních zájemců.

Před dopisními nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství: „Ministerstvo zemědělství ví o problému rozesílání podvodných nabídek na odkup zemědělské půdy. Zmíněné dopisy hodnotí jako založené na neúplných a nepravdivých informacích a doporučuje lidem, aby půdu neprodávali na základě lživých informací, které obsahují."

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE ZDE

Zdroj: Hypoindex - 18.10.2016

Mapa stránek
TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist