Majitel pole by podle chystaného zákona musel o jeho prodeji nejdříve informovat toho, kdo na něm hospodaří

krajina

- Ministr zemědělství Marian Jurečka hodlá zavést informační povinnost pro majitele půdy.
- Pokud by ji chtěli prodat, museli by nejdříve informovat zemědělce, který na ní hospodaří.
- Kritikům vadí, že by došlo k zvýhodnění velkých zemědělských podniků a usnadnění přístupu cizinců k zemědělské půdě.

Ministerstvo zemědělství upustilo od původního návrhu na zavedení předkupního práva na zemědělskou půdu. Podle něj by každý, kdo chce prodat pole, musel nejprve půdu nabídnout zemědělci, který na ní hospodaří. Myšlenky, jak zasahovat do prodeje půdy, se však resort úplně nevzdal. Připravuje novelu zákona, podle které by vlastník pozemku musel měsíc před jeho prodejem informovat o záměru zemědělce, který ho má v pronájmu.

"Chceme do zákona zakotvit určitou informační povinnost tak, aby vlastník pozemku, pokud bude prodávat půdu, prokazatelně informoval toho, kdo na té půdě hospodaří," řekl HN ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud by podle něj dotyčný nereagoval, měl by vlastník informovat i ostatní zemědělce v okolí a také stát.

To, zda se na podmínkách prodeje dokážou domluvit, už bude podle Jurečky záviset pouze na majiteli a případném kupujícím. Zákon plánuje ministerstvo zemědělství představit v příštím roce. "Pokud jde o zakotvení informační povinnosti do zákona, je zřejmé, že týden před volbami to nebude," uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Nápad zemědělského resortu se nelíbí Asociaci soukromého zemědělství, podle které si informační povinnost mohou obě strany již dopředu domluvit a dát ji do nájemní smlouvy. Není proto potřeba kvůli tomu měnit zákony.

Podobně je to i s předkupním právem. Zemědělci si už nyní mohou pojistit, že o pronajaté pozemky nepřijdou. Předkupní právo si mohou po dohodě s vlastníkem zakotvit do nájemních smluv. Umožňuje to občanský zákoník.

Podle předsedy asociace Josefa Stehlíka by takový zákon zvýhodnil především velké podniky a umožnil by snadněji kupovat půdu i zahraničním investorům. "Pokud velká firma získá informaci o prodeji půdy, menšího sedláka vždy přeplatí," myslí si Stehlík. Pokud by bylo zavedeno i předkupní právo, znamenalo by to riziko, že se k tisícovým výměrám dostanou zahraniční společnosti. Těm by stačilo koupit velký tuzemský podnik a spolu s ním by mohly získat i pozemky, na které má podnik nájemní smlouvu. Některé velké zemědělské firmy mají v nájmu třeba i tři procenta veškeré půdy v Česku.

S tím souhlasí také předseda Svazu vlastníků půdy Petr Klos. "Takový zákon by naservíroval půdu zahraničním investorům na zlatém podnose," tvrdí.

Pro české zemědělství je typická vysoká závislost na pronajaté půdě. Její podíl přesahuje 80 procent. Ceny půdy během první poloviny letošního roku zlomily stávající rekord. Hektar vyjde podle údajů společnosti Farmy.cz na 235 tisíc korun. Loni to bylo o 28 tisíc korun méně.

Zdroj: Ihned.cz - 13.10.2017

Mapa stránek
TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist