Dánsko jako první zavádí „emisní povolenky“ pro krávy a vepře. Chovatelé budou časem platit více než dnes průmysl

Rozloha Dánska je o něco větší než polovina Česka a zhruba stejný poměr panuje v počtu obyvatel. V zemi však žije zhruba stejně krav jako tady a prasat dánští zemědělci, považovaní ve svém oboru za světovou špičku, chovají podle dat Eurostatu téměř desetkrát více než ti čeští. Zároveň má skandinávská země jeden z největších podílů obnovitelné energie na spotřebě v Evropě.

Dánští chovatelé tak budou v budoucnu odvádět „daň“ z metanu, který při trávení produkuje skot, prasata, případně ovce. Při přepočtu na ekvivalent CO2 půjde zpočátku o 300 dánských korun za tunu, sazba se do pěti let zvýší na 750 korun. Při přepočtu na českou měnu platba tedy postupně naroste z 1017 na 2543 korun za tunu. Za emisní povolenku odpovídající jedné vyprodukované tuně CO2 dnes platí průmysl a energetika zhruba 66 eur (asi 1700 korun). Cena dánské „dobytčí povolenky“ tak postupně přesáhne současnou hodnotu klasických emisních certifikátů.

Opatření je však spojeno s výraznými daňovými úlevami pro zemědělce. Podle portálu německého veřejnoprávního kanálu Erste to znamená, že chovatelé budou za metan ve skutečnosti odvádět v přepočtu od 407 do 1017 českých korun.

Média neuvádí, jaké příjmy ze zdanění „kravích prdů“ (tak nový odvod nazývají média ve Švýcarsku, ve skutečnosti metan produkují krávy při říhání) Dánsko očekává. Podle dřívějších údajů dánského ekologického think-tanku Concito vyprodukuje jedna mléčná kráva zhruba 5,6 tuny ekvivalentu CO2 ročně. Za všechny krávy v zemi by tedy mohlo jít o 8,2 až 20,4 miliardy českých korun.

K tomu je třeba přičíst ještě výnosy z chovů prasat, které jsou v Dánsku mnohem větší než u skotu. Produkce metanu prasat je však výrazně nižší než u krav. Zpoplatnění produkce metanu v zemědělství je zároveň spojeno s rozsáhlým programem zalesňování, do kterého země plánuje investovat v přepočtu 146 miliard českých korun.

Po energetice a dopravě se v posledních letech vedou diskuse o snížení emisí produkovaných v zemědělství stále intenzivněji a Česko není výjimkou. Zpoplatnění produkce hovězích a vepřových plynů, jako je tomu v Dánsku, však podle předsedy Českého svazu chovatelů masného skotu Milana Novotného není v současnosti na stole. Podíl intenzivních dánských chovů na celkové produkci emisí v zemi je mnohem výraznější – podle mezinárodní energetické agentury 27 procent. Tuzemské zemědělství oproti tomu podle think-tanku Fakta o klimatu zodpovídá za 7,6 procenta produkce zplodin celého Česka.

Pokusme se však vypočíst i teoretický výnos, pokud by se k obdobnému kroku odhodlala česká vláda. Ze zemědělského příspěvku produkce zplodin podle Fakt o klimatu připadá největší část na chov dobytka, konkrétně jde o 4,41 milionu tun ekvivalentu CO2 ročně. Pokud by se tedy sazba teoretické tuzemské metanové daně pohybovala na stejné úrovni jako v Dánsku, příjmy státu by se pohybovaly od 4,5 miliardy do 11,2 miliardy korun. Při zohlednění daňových úlev jako v Dánsku by to pak bylo od 1,8 miliardy do 4,5 miliardy korun.

Zdroj: iHNED, 20.11.2024 (odkaz na zdroj zde)

NABÍDKY E-MAILEM

Přihlaste se k zasílání novinek emailem

E-mailová adresa

podrobné nastavení

PŘIHLÁSIT ODBĚR
* přihlášením vyjadřujete souhlas se zasíláním nabídek farem k prodeji v souladu se zákonem č. 480/2004 Sb. Zadaná adresa nebude využita k žádným jiným účelům a zasílání můžete kdykoliv zrušit.

KONTAKTY

FARMY.CZ
Puškinovo náměstí 681/3
160 00 Praha 6

e-mail: praha@farmy.cz
tel.: +420 220 922 711 (9-16 h)

Facebook

Podporujeme

dobrý anděl Nadační fond pro autismus Zdravotní klaun Zdravotní klaun